Tümörler ve kistler : Aralarındaki fark nedir ?

Tümör ve kist ayrı oluşumlardır.

Tümör ve kist iki farklı kavramdır.

 • Kist. Kist; içi hava, sıvı veya başka bir madde ile dolu olabilen bir kesedir. Kist; kemikler, organlar ve yumuşak dokular gibi vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Kistlerin çoğu kanserli değildir (iyi huylu). Yaygın kist örnekleri yağ kistleri, derinin hemen altında oluşan küçük şişlikler ve yumartalık kistleridir. Acak hemen hemen tüm kanserlerin kist oluşturabilecek olduğu unutulmamalıdır.
 • Tümör. Tümör anormal doku kütlesidir. Tıpkı kistler gibi tümörler vücudun her bölgesinde oluşabilir. Tümör iyi huylu veya kanserli (kötü huylu) olabilir.

Bir kistin veya tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu belirlemek için etkilenen dokudan bir örnek alınarak ya da bazı durumlarda şüpheli bölgenin tamamı alınarak mikroskop altında incelenir. Bu işleme biyopsi denir.

Sağlıkveyaşam

14 Nisan 2014

Yorumlar

 • ozan 20 Mart 2019

  İyi gunler eşimin sol memesinin altında kitle oldu emziren bir bayan, iyi huylu olduğu söylendi. Ancak bi anda ortaya çıkması bizi endişelendiriyor. 1 cm genişlikte 5 cm uzunlukta. Nasıl bir yol izlesek daha sağlıklı olur acaba.

 • caner 06 Aralık 2017

  kist ve tümör aynı şeymidir?

 • İsmigul 19 Kasım 2017

  Safra kesesi 5mm polip var kanser olurmu lutfen bilgisi olan yazsın

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.