Uyumanıza yardımcı olan besinler

Uyumanıza yardımcı olabilecek yiyecekler - Nasıl atıştırılabilir ve nelerden kaçınılmalıdır?

Yatmadan önce küçük bir aperatif yemek yardımcı olabilir. Uyumanıza yardımcı olacak özel bir besin yoktur. Fakat günün ilerleyen saatlerinde belli gıdalardan kaçınmak iyi bir fikir olabilir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken birkaç madde aşağıda belirtilmiştir:

-          Yatağa aç gitmeyin. Yatmadan önce hafif bir şeyler yemeniz mide kazıntısından dolayı uyanmanızı önler. Örneğin, bir kâse yulaf ezmesi, az yağlı süt ile tahıl veya gronala ile yoğurt. Diyabetiniz varsa, gece alınacak olan aperatifleri doktorunuzla görüşün.

-          Gün içerisinde büyük porsiyonlu, çok yağlı yemeklerden kaçının. Ayrıca sarımsak aromalı ve çok baharatlı gıdalardan kaçının. Bu tür gıdalar sizi rahatsız edebilir veya midenizin yanmasına neden olur.

-          Alkol ve kafeinden kaçının. Her ikisinin de uykuya etkisi vardır. Unutmayın ki, kafeinin vücuttan atılabilmesi için gereken süre sekiz saattir.

-          Çok fazla sıvı tüketmeyin. Yatmadan önce çok fazla sıvı tüketmek sık sık uykudan kalkarak tuvalete gitmenize neden olur.

Herkesin zaman zaman uyku konusunda problemleri olabilir. Fakat sıklıkla uykusuzluk sorununuz varsa, doktorunuza uykunuzu geliştirmek ile ilgili hangi adımları izleyebileceğiniz konusunu danışın.

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.