Vazektomi (Meni Kanalı Bağlanması) Nedir Kimlere Uygulanır?

Vazektomi (meni kanalı ameliyatı) doğum kontrol yöntemlerinden biridir.Vazektomi yönteminde erkeğin her iki tarafında bulunan kanallarda bağlanmaktadır. Bu sayede spermler meniye karışmamakta ve erkekten gelen menide sperm bulunmamaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmaktadır. Kadın doğum kontrol yöntemlerinin başında doğum kontrol hapları gelmektedir. Bunların yanı sıra kadınlar tüplerin bağlanması, rahim içi araç yani spiral kullanımı, ertesi gün hapları gibi çeşitli yöntemlerle korunmaktadır. Erkekler ise prezervatif ve vazektomi ile korunabilirler. Ülkemizde kadınlar tüplerin bağlanması, doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar ve ertesi gün haplarını çeşitli oranlarda tercih etmektedir. Ancak ülkemizin erkekleri ya kadının doğum kontrolünü yapmasını istemekte yani rahim içi araç veya tüplerin bağlanmasına kadını yönlendirmektedir. Ya da kendi prezervatif kullanmaktadır. Ancak ülkemizde vazektomi denilen erkek kanallarının bağlanma yöntemi çok fazla tercih edilmemektedir. Bu yöntemin tercih edilmemesinin iki önemli sebebi vardır. Birincisi ülkemizde bu yöntem yaygın bir yöntem olduğu için çok fazla bilinmemektedir. İkincisi ise erkekler kanallarını bağlattıktan sonra erkekliklerini kaybedeceklerini düşünürler. Ancak bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Ülkemizin tersine Amerika da her yıl 500.000 erkek vazektomi yaptırmakta yani kanallarını bağlatmaktadır.

Vazektomi Ne Demektir?

Vazektomi yönteminde erkeğin her iki tarafında bulunan kanallarda bağlanmaktadır. Bu sayede spermler meniye karışmamakta ve erkekten gelen menide sperm bulunmamaktadır.

Vazektomi İşlemi Nasıl Yapılır?

Vazektomi için lokal anestezi yapılmaktadır. Ancak hastanın durumu gerektirirse genel anestezi de yaptırılabilir. Daha sonra her iki bölgeden kesi yapılarak meni kanalları bulunmaya çalışılmaktadır. Daha sonra bulunan meni kanalları bağlanarak kesilmekte ve ucu yakılmaktadır. Bazı durumlarda sperm kanalının bir kısmı dışarı çıkarılmaktadır. Ancak bu durumda tamamen hastaya bağlıdır. İşlem tamamlandıktan sonra kapatılmakta ve dikiş atılmaktadır. Hasta 1 gün içinde taburcu edilmekte ve 1 hafta sonra ürolog tarafından kontrole çağırılmaktadır.

Vazektomi Yaptırdıktan Hemen Sonra Korunuyor Oluyor Muyuz?

Vazektomi den hemen sonra spermleriniz kesilmeyecektir. Bunun için de vazektomiden sonrada korunmaya devam etmelisiniz. Korunma yönteminizi isterseniz kendiniz prezervatifle yapabilirsiniz. İsterseniz de kadın doğum kontrol haplarıyla ya da rahim içi araçlarla bunu yapabilir. Vazektomiden 3 -4 hafta sonra sperm testleri yapılmaya başlamaktadır. Genel olarak 3 aya kadar uzayan bir süreç bulunmaktadır. 3 ay sonra yapılan sperm testlerinde hiç sperme rastlamamak gerekmektedir. Eğer ki yapılan bu testlerde hiç sperme rastlanmazsa vazektomiden sonra korunmanıza gerek yoktur.

Vazektomi Etkinliği Ne Kadardır?

Vazektomiden hemen sonra korunuyor olmazsınız. Ancak vazektomiden sonra sperm testleri yaptırdıktan sonra başarılı bir operasyon geçirmişseniz ve doktorunuz artık sperm çıkışı olmadığını söylüyorsa bu durumda korunmasız olarak ilişkiye girebilirsiniz. Çünkü bu yüzde yüz olarak korunduğunuzu göstermektedir.

Vazektomi Ameliyatının Zararları Var Mıdır?

Vazektomi ameliyatının zararı yoktur. Ancak vazektominin çeşitli komplikasyonları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kasıklarda ağrı ve kanamadır. Sperm kaçağı oluşabilir. Ancak halk arasında yaygın olarak bilinen prostat kanseri gibi zararları kesinlikle yoktur. Vazektomi prostat kanserine sebep olmaz.

Tibet ÖZERKAN

Tibet ÖZERKAN

02 Ağustos 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.