Wilson sendromu: Kabul edilmiş bir tıbbi tanı var mı?

Genellikle hafif veya subklinik hipotiroidzm olarak tanımlanan Wilson sendromunun varlığı tartışmalı bir konudur.

Hayır, Wilson Sendromu sıcaklık sendromu olarak ta tanımlanabilen, Wilson Sendromunun kabul edilebilir bir tanısı bulunmamaktadır. Bunun yerine, Wilson sendromu tiroit hormon düzeyleri normal olan kişilerde spesifik olmayan belirtiler topluluğu olarak uygulanan bir etikettir.

Wilson Sendromunun savunucuları tiroit hormonu eksikliğinin (hipotiroidzm) hafif bir formu olduğuna inanmakta ve triodotironin (T3) adı verilen tiroit hormonunun hazırlanmasıyla oluşturulan tedaviye yanıt verdiğini savunmaktadırlar. Ancak, Amerikan Tiroit Derneği Wilson sendromunun olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulamamışlardır. Bir kamuoyu açıklamasında Amerikan Tiroit Derneği açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar:

- Wilson sendromunun tanı kriteri (düşük vücut sıcaklığı ve yorgunluk, huzursuzluk, saç kaybı, uykusuzluk, baş ağrıları ve kilo alma gibi belirli olmayan işaretler ve semptomlar) kesin değildir.

- T3, Wilson sendromunda tanımlandığı gibi belirsiz semptomlar görünen kişilerde plaseboyu daha iyi duruma getirdiği ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Hipotiroidzmin tanısı, yapılan kan testleri ile tiroit hormonu seviyesinin kanda yetersiz miktarda bulunması ile konabilir. Wilson sendromu Wilson hastalığı ile karıştırılmamalıdır, nadiren de olsa, kalıtsal olarak çok fazla bakırın belli organlarda birikmesine neden olabilir.

Bu kalıcı belirtileri doktorunuza kolayca açıklayamaz olmanız sinir bozucu olsa da, uzman olmayan bir hekim tarafından tanınmayan tanı olarak kabul etmesi daha kötüdür. Sözde Wilson sendromu için ispatlanamayan tedaviler sizi hasta edebilir, fibromiyalji veya depresyon gibi tedavi edilebilir bir durumken, tanı konamayan bir duruma götürebilir.

Sağlıkveyaşam

19 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.