Yağlı Ciltlerde Parlama Nasıl Önlenir?

​Yağlı cilt sıklıkla kalın, parlak ve donuk renktedir ve sivilceleri, kaba gözenekleri ve birçok utanç verici lekeleri vardır. Yağlı cildiniz var, çünkü cildinizi nemlendirmek için yağ üreten sebase bezler aşırı aktiftir ve normalden daha fazla yağ üretirler. Bu fazla yağ, cildinize yağlı bir parlaklık kazandırır ve sıklıkla gözeneklerinizi tıkar; bu da sivilceler ve diğer sorunlara neden olur.

Yağlı cildinizde yaşanan parlaklık, kimi zaman makyaj yaparken bir takım sorunları ortaya çıkarabiliyor. Yağlı cilt üzerinde yaşanan parlaklığı önlemek için sizlere bir takım ipuçları verecek ve bu ipuçların ıuyguladıktan sonra yağlı cilt üzerinde oluşan parlaklığı kolay ve basit bir şekilde önlemiş olacaksınız. İşte, yağlı ciltlerde parlamayı önlemek için ipuçları;

Sabun döneminiz artık bitecek;

Yağlı ciltlerde oluşan parlamayı önlemenin ilk adımını sabuna ''hayır'' diyerek atacaksınız. Yüzünüzü yıkarken, sabun kullanmayacak ve artık doğru bilinen bazı yanlışları da öğrenmiş olacaksınız.

Yüz yıkarken kullanılan sabunlar, cilt üzerindeki yağları alacak ve cildinizi kurutacaktır. Akabinde ise, aşırı yağlanmayı tetikleyen maddeler içerdiğinden, ciltte parlamalar oluşacaktır. Bu parlamaların önüne geçmek için, yüzünüzü yıkarken sabun kullanmaktan vazgeçin. Sabah kalktığınızda ve makyaj yapmak istediğinizde yüzünüzü, sadece su ile yıkayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Su bazlı fontöten;

Cilt sağlığı ve yağlı ciltlerde parlamayı önlemek için, fondöten seçimi son derece önemli bir husustur. Yağlı ciltlerde oluşan parlamayı önlemek istiyorsanız, ilk olarak fondöten seçiminizi doğru bir şekilde yapmalı ve su bazlı fondötenler kullanmaya özen göstermelisiniz. Su bazlı fondötenler, bir çok markanın bünyesinde barınmaktadır ve kaliteli markaları seçerseniz, hem cilt üzerindeki parlamayı önler, hem de daha sağlıklı ve daha etkili bir ürün kullanmış olursunuz. Su bazlı fontöten konusunda sizlere, özel bir tavsiyede de bulunmak isteriz.

Piyasada yer alan ucuzcu kozmetik mağazalarında 5-10 TL'ye satılan fondötenlerden mutlaka uzak durun. Aşırı kimyasal maddeler içeren bu ürünlerle, yağlı cildinizde oluşan parlamayı önlemek isterken bir anda kendiniz parlayıp alev alabilirsiniz. Bu nedenle, bilinen markaların bilinen ürünlerini satın alabilirsiniz.

Transparan pudra;

Yağlı ciltteki parlamayı önlemenin bir diğer yolu ise normal veya transparan pudra kullanmaktır. Transparan pudralar, yağlanmayı ciddi anlamda yavaşlatmakta ve cilt üzerinde son derece etkili bir ürün çeşidi olarak bilinmektedir. Transparan pudra alırken mutlaka, ürün kalitesine dikkat etmeli ve bilinen bir markanın ürününü tercih etmelisiniz.

Sağlıkveyaşam

13 Aralık 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.