​Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik nedir? Yalancı gebelik neden oluşur? Yalancı gebelik belirtileri nelerdir ?Yalancı gebeliğin tedavisi nasıl yapılır hepsi tüm detaylarıyla yazımızda.

Yalancı gebelikte hasta bütün gebelik belirtileriyle karşılaşır. Bütün gebelik belirtileri gözlemlendiğinden hastanın gebe olduğu düşünülmektedir. Ancak evde yapılan idrar testine genel olarak hastalar güvenmemekte ve bunun için gebe olduklarına dair inançlarını sürdürmektedir. Ancak gebelik belirtileri olmasına rağmen gebeliğin olmadığı net olarak ancak kan testiyle tespit edilebilir. Yalancı gebelik tıp dünyasında en ilginç hastalıklardan bir tanesidir. Hasta dahi kendinin hamile olduğunu şüphelenecek şekilde tüm belirtiler gözlemlenmektedir.

Yalancı Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yalancı gebelik psikolojik bir rahatsızlıktır. En çok gebe kalmak isteyen kadınlarda görülen bu hastalık hastanın hatta doktorun dahi hastanın gebe olduğuna inandıracak seviyede olmaktadır. Yalancı gebelikte görülen bütün belirtiler normal hamilelik belirtileriyle birebir aynıdır. Yalancı gebelik öyle belirtiler gösterir ki dokuzuncu ay hamilesiyle dokuzuncu ay yalancı gebesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Peki, yalancı gebeliğin belirtileri nelerdir? İşte, yalancı gebeliğin belirtileri;

  • -Gebelik döneminde anne adayları adet görmemektedir. Hatta birçok gebe hamilelik tespitini adetin gecikmesiyle yapmaktadır. Adet geciktiğinde gebelikten şüphelenilmekte ve gebelik testi yapılmaktadır. Yalancı gebeliklerde de adet görülmemektedir.
  • -Gebelik döneminde memeler süt üreteceği için büyümekte, meme uçları belirginleşmektedir. Bu durum hormonlardan kaynaklı olarak oluşmakta ve memelerde süt oluşmakta, meme ucu da bebeğin memeyi emmesi için şekillenmektedir. Yalancı gebelik döneminde ise psikolojik olarak bu etkiler görülmektedir.
  • -Gebelik döneminde bebek büyüdükçe kilo alınmakta ve karın özellikle şişmektedir. Ancak yalancı gebelik döneminde ise psikolojik olarak kilo alınmakta ve hatta karın hamile gibi haftalar, aylar geçtikçe şişmektedir. Bu durum hamile gibi görünmenize sebep olmaktadır.
  • -Hamilelik döneminde hormonlardan kaynaklı olarak bulantı ve kusma görülmektedir. Ancak bunun yanı sıra yalancı gebelik döneminde de bulantı ve kusma görülmektedir. Çünkü vücut psikolojik olarak bunu kendine hazırlamaktadır.
  • -Gebelik döneminde bebeğin hareketlerine bağlı olarak bebek hareketleri hissedilmektedir. Ancak yalancı gebelikte de ilginç bir şekilde bebek hareketleri hissedilmektedir. Bunun da sebebi tamamen psikolojiktir.
  • -Yalancı gebelikler kısa süreli değildir. Birçok zaman 9 ay süren bu durum bazen yıllar almaktadır. Yalancı gebelik ise genel olarak doğum sancısı sanılarak doktora gidildiğinde tespit edilmektedir.

Yalancı Gebelik Tedavisi Nedir?

Yalancı gebelik jinekolog ve psikiyatr ortaklığında yapılan çalışmayla tedavi edilebilir. Yalancı gebelikte psikoloji tedavi çok büyük önem taşımaktadır. Öncelikle kendini hamile sanan hastaya durum uygun ve sevecen bir dille anlatılmaktadır. Daha sonra hastanın bu hastalığı yaşamasının altında yatan sebep incelenmektedir.

Bu hastalığın altında yatan sebep her neyse ona göre bir yol izlenmektedir. Genel olarak psikolojik tedaviyle çözümlenmeye çalışılır. Ancak yalnızca psikolojik tedavinin yeterli olmadığı durumlarda antipsikostik ilaç kullanımına başvurulmaktadır. Genel olarak ilaç tedavisinde başarıya ulaşıldığı gözlemlenmektedir. Tabi ki bu durumda hastanın da tedaviye desteği önem taşımaktadır.

Kübra KIRIKTAŞ

Kübra KIRIKTAŞ

03 Ekim 2017

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.