Yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine kullanılabilen maddeler

Yapay tatlandırıcıların ve diğer şeker yerine geçen maddelerin artılarını ve eksilerini anlayın. 

Diyetinizde yalnızca aldığınız şeker ve kalori miktarını azaltmak istiyorsanız, bu nedenle yapay tatlandırıcılara veya diğer şeker yerine geçen maddeleri kullanmaya dönebilirsiniz. Bu konuda yalnız değilsiniz. 

Günümüzde yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine geçen maddeler "şekersiz" veya "diyet" olarak etiketlenen birçok yiyecekte ve içecekte bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, sakız, şeker, unlu mamüller, şeker, meyve suyu, dondurma ve yoğurt verilebilir. 

Bu tatlandırıcılar nedir ? Bunların diyetinizde ki rolü nedir?

Yapay tatlandırıcıları ve diğer şeker yerine geçen maddeleri öğrenin.

Şeker yerine kullanılan maddeler normal zamanda kullanılan şekerin (sakaroz) yerine geçen tatlandırıcılardır. Yapay tatlandırıcılar şekerin yerine kullanılan maddelerin bir çeşididir. Aşağıda bazı yapay tatlandırıcılar ve bunların sınıflandırılması şemalandırılmıştır. 

Yapay TatlandırıcılarŞeker alkolleriYeni tatlandırıcılarDoğal tatlandırıcılar
Asesulfam potasyumEriterolStevia özüAgave nektarı
AspartamHidrojenize olmuş nişasta hidrolizatıTagatozEsmer şeker
NeotamİzomaltTrehalozMeyve suyu konsantresi
SakarinLaktitol Bal
SukralozMaltitol

 

 

Akçaağaç şurubu

 

Mannitol

 

 

Melaz

 

Sorbitol

 

 

 

 

Kslitol

 

 

 

Şeker yerinde geçen maddelerin başlığı akıl karıştırıcı olabilir. Terminolojinin genellikle yoruma açık olması bir problemdir. Örneğin, bazı üreticiler ürettikleri tatlandırıcılara bu tatlandırıcılar işlense veya rafine edilse de "doğal" olarak adlandırılar. Bazı yapay tatlandırıcılar doğal olarak (şekerden sukralozun oluşması gibi) oluşabilmektedirler.

Nasıl sınıflandırılırsa sınıflandırılsınlar, şeker yerine geçen maddeler kilo vermek için sihirli kurşunlar değildirler. Daha yakından bir bakın. 

Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar sentetik şeker yerine geçen maddelerdir, ancak bitkiler veya şekerin kendisi gibi doğal maddelerden de elde edilebilmektedir. Yapay tatlandırıcılar yoğun tatlandırıcılar olarak bilinirler çünkü yapay tatlandırıcılar normal şekerden kat kat fazla şekerlidir. 

Yapay tatlandırıcıların kullanımı

Yapay tatlandırıcılar şekere karşı çekici bir alternatiftir, çünkü diyetlerinize kalori bakımından herhangi bir etkisi yoktur. Buna ek olarak, tatlandırma için normal olarak kullandığınız şeker miktarı ile sadece bir kısımını karşılaştırmanıza gerek vardır.

Yapay tatlandırıcılar işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılmaktadır, bunlara örnek olarak unlu mamüller, alkolsüz içecekler, toz içecek karışımları, şekerler, pudingler, konserve gıdalar, reçeller ve jöleler, süt ürünleri ve diğer besinlerin ve içeceklerin değerleri verilebilir. 

Yapay tatlandırıcılar evde kullanım için de oldukça popülerdir. Bazıları yemeklerde bile kullanılabilmektedir. Bazı yemek tariflerinin değiştirilmeye ihtiyacı vardır, çünkü yapay tatlandırıcılar şekerler gibi herhangi bir kütle veya hacim içermezler. Evde uygun kullanım için yapay tatlandırıcılar üzerindeki etiketleri kontrol edin. 

Bazı yapay tatlandırıcılar ağızda bir tat bırakmaktadır. Tadı siz iyi gelen bir veya kombinasyon yapay tatlandırıcıları bulmak için denemeler yapın. 

Yapay tatlandırıcıların muhtemel sağlıksal yararları

Yapay tatlandırıcıların bir yararıda diş çürüklerine neden olmamasıdır. Bununla birlikte aşağıda belitrilen yararlarıda bulunmaktadır :

  • Kilo kontrolü. Yapay tatlandırıcıların görünen en çekici yönlerinden biri besleyici olmamalarıdır ve herhangi bir kalori içermezler. Bunun aksine sofrada kullanılan şekerin her gramı 4 kaloridir. Bir çay kaşığı şeker ortalama 4 gramdır. Diğer yandan, 12 onzluk tatlandırılmış bir kola ortalama 8 çay kaşığı şeker içerir veya 130 kaloridir. Kilo vermeyi veya kilo almayı önlemek istiyorsanız, sofrada kullanılan normal şeker yerine yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmış ürünleri tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan, bazı araştırmalar yapay tatlandırıcıları tüketmenin kilo alımı ile ilgili olduğunu öne sürmektedir, ancak nedeni halen bilinmemektedir. 
  • Diyabet. Diyabetiniz varsa, yapay tatlandırıcılar normal şekere göre iyi bir alternatif olabilir. Şekerin aksine, yapay tatlandırcılar genellikle kan şekeri seviyesini arttırmazlar çünkü yapay tatlandırıcılar karbonhidrat değildir. Ancak şeker yerine geçen maddelerin nasıl etiketlendiği ve sınıflandırıldığı ile ilgili endişeler olduğundan, diyabetiniz varsa şeker yerine geçebilecek herhangi bir maddeyi kullanmak ile ilgili diyetisyeniniz veya doktorunuz ile her zaman kontrol edin. 

Yapay tatlandırıcılar ile ilgili olası sağlıksal endişeler

Yapay tatlandırıcılar yıllardır yoğun olarak incelenen bir konudur. Yapay tatlandırıcıların karşıtları kanser de dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine neden olduklarını söylemektedir. 1970 li yıllarda yapılan çalışmalarda laboratuvar farelerinde sakarin ile mesane kanseri arasında bağlantı bulunmuştur. Bu çalışmalardan dolayı, sakarin bir uyarı etiketi taşımaktadır ve sağlığınıza zararı olabilir. 

Ancak Ulusal Kanser Enstitüsü ve diğer sağlık kurumlarına göre, Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan yapay tatlandırıcıların kansere veya diğer ciddi sağlık problemlerine neden olması ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Yapılan birçok araştırmada yapay tatlandırıcıların hamile kadınlar için bile sınırlı miktarda üretildiklerinde genellekile güvenli olduğunu onaylamaktadır. Yeni araştırmaların sonuçlarında, sakariç için olan uyarı etiketi kullanılmamıştır. 

Yapay tatlandırıcılar besin maddesi olarak Gıva İlaç Müdürlüğü tarafından ayarlanmaktadır. Satışa konmadan önce mutlaka değerlendirilmelidir ve Gıda ve İlaç Müdürlüğü tarafından onaylanmalıdır. Bazı durumlarda, FDA bazen bir maddeyi " genellikle güvenli olarak tanımlanır". olarak tanımlamaktadır. Bu maddeler, (yüksek oranda rafine edilmiş stevi perparasyonları da dahil olmak üzere kullanım için profesyoneller tarafından bilimsel çalışmalara uygun olarak kabul görüldüğü takdirde veya genellikle güvenli olarak kabul edilen ve satış öncesi Gıda ve İlaç İdaresinin onayına gerek olmayan uzun bir tarihi geçmişe sahiptir.

Gıda ve İlaç İdaresi ayrıca her yapay tatlandırıcı için günlük alırımı kabul etmektedir. Hayatınız boyunca günlük tüketim için maksimum tüketim miktarıdır. Günlük olarak alım miktarı sağlık problemlerine neden olacak miktardan 100 kat daha azdır. 

Şeker alkolleri ve yeni tatlandırıcılar

Şeker alkolleri (polioller) bazı meyve ve sebzelerden doğal olarak ortaya çıkan karbonhidratlardır, ancak bunlar üretiledebilmektedir. Bunlar tatlandırıcı olarak düşünümemektedir çünkü bunlar şekerden daha tatlı değildir. Aslında, bazıları şekerden daha az tatlıdır. Yapay tatlandırıcılar ile birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi şeker alkollerinin kullanımını ayarlamaktadır. 

Şeker alkolleri kalorik olmayan veya besleyici olmayan tatlandırıcı olarak düşünülmezler çünkü şeker alkolleri kalori içerirler. Ancak normal şeker göre daha az kalori içerirler, ve bu durum şeker alkollerini çekici bir alternatif haline getirir. İsimlerine rağmen, şeker alkolleri alkol içermezler. Alkollü içeceklerde bulunan etanol şeker alkollerinde bulunmaz.

Yeni tatlandırıcılar mevcut olarak olan tatlandırıcıların kombinasyonlarıdır. Stevia gibi yeni tatlandırıcıların hangi tatlandırıcılardan nasıl yapıldıkları farklı olduğundan dolayı herhangi bir kategoriye konmaları oldukça zordur. Gıda ve İlaç İdaresinin yüksek oranda rafine edilmiş stevia preparasyonları yeni tatlandırıcılar olarak onaylamıştır, bu kullanımda tam-lif stevia veya ham stevia özü onaylanmamıştır. 

Tagatoz ve trehaloz kimyasal yapılarından dolayı yeni tatlandırıcılar olarak düşünülebilmektedir. Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genellikle güvenli olarak kabul edilen maddeler olarak sınıflandırılmaktadır. Tagatoz doğal olarak elde edilen ve süt ürünlerinde laktozdan üretilen fuktoz ile benzer bir şekilde düşük karbonhidrat içeren bir tatlandırıcıdır. Tagatoz içeren gıdalar "şekersiz" olarak etiketlendirilmezler. Trehaloz doğal olarak mantarlarda bulunurlar. 

Şeker alkolleri için kullanım 

Şeker alkolleri genellikle evde yemek hazırladığınız zaman kullanılmaz. Bunun yerine işlenmiş besinlerde veya çikolata, şeker, donmuş tatlılar, sakız, diş macunu, gargara, unlu mamüller ve meyve ezmeleri gibi diğer gıdalarda genellikle şekerin yerine kullanılmaktadır. 

Yemeklere eklendikleri zaman, şeker alkolleri tatlılık ve hacim kazandırır. Yiyecekler ısıtıldığı zaman kararmayı önler, nemli kalmasını sağlar ve ürünler için bir serinlik hissi oluşturur.

Şeker alkoller genellikle tatlılığı ayarlamak için yapay tatlandırıcılar ie birlikte kombine edilmektedir. Bir gıdanın şeker alkolleri içerip içermediğini görmenize yardımcı olabilmesi için etiketleri kontrol edebilirsiniz. Gıda etiketleri kslitol gibi özel bir isim ile listelenebilir veya basitçe "şeker alkolü" terimi kullanılabilir. 

Şeker alkollerinin muhtemel sağlıksal yararları

Şeker alkollerinin bir yararı da diş çürüklerine veya diş problemlerine neden olmamasıdır. Bu yararlardan bazıları şunlardır : 

  • Ağırlık kontrolü. Şeker alkolleri besleyici tatlandırıcılar olarak düşünülmektedir, çünkü diyetlerinize kalori olarak dönüşmektedir. Buna rağmen şeker alkollerinin içerdiği kalori miktarı normal şekere oranla çok daha azdır (ortalama her gram için 2 kaloridir). Bu da şeker alkollerinin düşük kalorili tatlandırıcılar olarak düşünülebildiği anlamına gelmektedir ve kilo kontrolünü sağlayabilmektedir. 
  • Diyabet. Yapay tatlandırıcıların aksine, şeker alkolleri kan şekeri seviyesini yükseltir çünkü şeker alkolleri karbonhidrattır. Ancak vücudunuz şeker alkollerini tamamen ememediğinden dolayı, kan şekeri üzerindeki etikleri diğer şekerlere göre daha azdır. Farklı şeker alkolleri kan şekerini farklı olarak etkileyebilirler. Diyabetiniz varsa şeker alkolleri alabilirsiniz, ancak yemeklerinizde ve atıştırmalarınızda toplam aldığınız karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz. Önerileri için doktorunuz veya diyetisyeniniz ile görüşebilirsiniz. 

Şeker alkolleri ile olası sağlık sorunları

Yapay tatlandırıcılarda olduğu gibi, Gıda ve İlaç İdaresi besin ekleri olarak şeker alkollerini ayarlamaktadır. Şeker alkolleri A.B.D. de genellikle güvenli olarak düşünülen statüde üretilmektedir. 

Şeker alkolleri ile ilgili birkaç sağlıksal endişe bulunmkatadır. Yüksek miktarlarda tüketildiklerinde, (genellike 50 gramdan daha fazla ancak bazen 10 gram kadar da az olabilir) şeker alkolleri gevşetici (ishal edici) bir etkiye sahiptir. Şişkinliğe, gaz oluşmasına ve ishale neden olabilektedir. Ürün etiketleri bu potansiyel gevşetii sorunlar için bir uyarı taşıyabilmektedir.

Doğal tatlandırıcılar

Doğal tatlandırıcılar sofrada kullanılan normal şeker ve diğer şeker yerine geçen maddelere göre genellikle daha yararlıdır. Ancak doğal tatlandırıcı denmesine rağmen sabır otu gibi doğal tatlandırıcılar genellikle işleme ve rafine etme gibi işlemlere maruz kalırlar.

Doğal tatlandırıcılar arasında Gıda ve İlaç İdaresi meyve suları, nektarları, bal, şeker kamışı ve akçaağaç pekmezinin tüketiminin genellikle güvenli olduğunu belirtmektedir. 

Doğal tatlandırıcılar için kullanım

Doğal tatlandırıcılar hem ev kullanımı için hem de işlenmiş gıdalarda kullanılabilmektedir. Bunlar bazen eklenen şeker olarakta bilinmektedir çünkü gıdalara işlenme sırasında eklenirler. Bununla birlikte çay veya kokteyl gibi içeceklerinde tatlandırılmaları için kulanılabilirler. Birçok tatlınında tatlandırılması için kullanılabilirler. Bunlara, waffle, unlu mamüller, mısır gevreği ve krep gibi örnekler verilebilir. 

Doğal tatlandırıcıların olası sağlık yararları

Doğal tatlandırıcılar işlenmiş sofra şekerlerinden daha sağlıklı olmalarına rağmen, bunların vitamin ve mineral içeriği şekerden belirgin bir şekilde farklı değildir. Örneğin bal ve şeker besleyici olarak benzerdir ve vücudunuzda glikoz ve fruktoz olarak sonlanırlar. Bir doğal tatlandırıcıların seçimini sağlık seçimlerine göre değil, tatlarına ve kullanımlarına göre yapın.

Doğal tatlandırıcılar ile ilgili olası sağlıksal sorunlar

Sözde doğal tatlandırıcılar genellik güvenlidir. Ancak herhangi bir tipte şeker eklemenin sağlıksal bir faydası yoktur. Çok fazla şeker eklemek, (hatta doğal tatlandırıcılar bile) diş çürükleri, zayıf beslenme, kilo alımı ve trigliseridin yükselmesi gibi sağlıksal problemlere neden olabilmektedir. Ayrıca, bal küçük miktarlarda bakteriyel sporlar içerebildiğinden botulizm toksini üretebilekmektedir. Bu nedenle, bal 1 yaşından küçük olan çocuklara verilmemelidir. 

Şeker yerine geçen maddelerde anahtar kelime makul olarak tüketimdir

Şeker yerine geçen maddeleri seçerken, bilinçli bir tüketici olmaya özen gösterin. Seçim yaparken bilgilenin ve araştırın. Yapay tatlandırıcılar ve diğer şeker yerine geçen maddeler kilo kontrolüne yardımcı olurken, bunlar sihirli bir kurşun değildir ve yalnızca makul ölçülerde tüketilmelidir. 

Bir besinin şekersiz olarak satılması kalori içermediği anlamına gelmemektedir. Çok fazla şekersiz gıda tükettiğiniz zaman, diğer içerikler kalori içeriyorsa halen kilo alabilirsiniz. Ve unutmayın ki genellikle tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalar, genellikle meyve ve sebzelerdeki gibi aynı sağlıksal yararları sunmazlar. 

Sağlıkveyaşam

15 Eylül 2015

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.