Yaratıcılığınızı keşfedin

Tasarımcı Ayça Sytmen'in hikayesinden ilham alıyoruz...

Yeni tanıştığım insanlar, aksesuar tasarımcısı olmam sebebiyle, bana hep yaratıcı bir iş yaptığım için ne kadar şanslı olduğumu ve kendilerinde bu özelliğin bulunmadığını söylerler. Bense buna hiç katılmıyorum!

Herkesin içinde yaratıcı bir ruh gizlidir. Hayatta olmanın yaratmak anlamına geldiğini unutmamak gerekir. Hepimiz belli bir oranda yaratma potansiyeline sahibiz. Yaratıcılık bizimle birlikte dünyaya gelen bir özelliğimiz değildir. Yaşamımızın her döneminde keşfedilebilir, modellenebilir ve geliştirilebilir.

Umarım siz de, benim hikayemi okuduktan sonra, yılardır fark etmediğiniz bir alandaki yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Aksesuar tasarımcısı olmadan önce bir tekstil şirketinde profesyonel olarak çalışıyordum. Gün geçtikçe yaptığım işten soğudumu ve daha da önemlisi beni temsil etmediğini düşünmeye başladım. Birgün kendi işimi yapmaya ve yurtdışından ilginç aksesuarlar getirerek butiklere satmaya karar verdim. Kısa bir süre içinde Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki butiklere aksesuarlar satmaya başladım. Bir yandan da kendi kendime ben de basit takılar yapabilir miyim diye sorup araştırmaya başladım. Ufak ufak birtakım tasarımlar da yapmaya giriştim. Böylece farkında olmadan hem hayatıma yeni bir hobi eklemiş, hem de daha önce hayalini bile kurmadığım bugünkü işimin temellerini atmış oldum. Bir süre sonra ekonomik gelişmeler ve devaluasyon nedeniyle yurt dışından ürün getirmek çok da cazip olmamaya başladı. Kendi tasarladığım ürünlerin fiyatları çok daha ulaşılabilir kalıyordu. Bu arada tasarımlarım da pekçok butik tarafından daha fazla talep edilmeye başladı. Kendi markamı yaratma vakti gelmişti. Hobinizin işiniz haline gelmesi başınıza gelebilecek en güzel şeylerden birisi.

Herkesin kendi içinde keşfe çıkarak, yıllardır fark edemedikleri yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilmelerini diliyorum.

Sağlıkveyaşam

09 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.