Yaşam boyu sağlıklı kalp: Kalp hastalıklarından korunma

Kalp hastalıklarını önlemek küçük adımlarla başlar. Kalp sağlığını korumak ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olun.

Kalp sağlığınızı geliştirmek istemeniz harika. Daha sağlıklı bir kalp için çok büyük değişiklikler yapmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin. Küçük, basit adımlar bile oldukça etkili olabilir.

Kalp hastalıkları riskinde en büyük düşüşlerden biri, hareketsiz bir yaşam tarzı yerine haftada bir saat kadar az bir süre fiziksel olarak aktif olmaya başladığınızda gerçekleşir. Evet, yalnızca bir saat. Elbette daha fazla aktivite daha da iyidir. Ama bir hafta boyunca yalnızca bir tam saat fiziksel aktivite yapmak fark yaratır.

Mayo Clinic sağlık uzmanları, Mayo Clinic Sağlıklı Kalp Planı'nı geliştirdiler. Bu plandaki en önemli mesajlardan biri küçük adımların bile büyük fark yaratabileceğidir. Sağlıklı bir kalp için Mayo Clinic planının iki haftalık "Hızlı Başlangıç" programını deneyebilirsiniz. (Planın tamamı Mayo Clinic Healthy Heart for Life! A Plan for Preventing and Conquering Heart Disease kitabında açıklanmıştır)

İşte Mayo Clinic Sağlıklı Kalp Planı'na giriş: "Yemek 5, Hareket 10, Uyku 8

Yemek 5. Sağlıklı bir kalp için günde 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin. Kahvaltıyla başlayın ve kahvaltınızda en az bir porsiyon sebze veya meyve olsun. Öğün aralarında sebze veya meyve atıştırın. Günlük öğünlerinizin sebze ve meyve içermesi için bilinçli olarak çaba gösterin. Hangi yemekleri yememeniz gerektiği hakkında çok fazla endişelenmeyin, bunun yerine, yalnızca günde beş porsiyon veya daha fazla sebze ve meyve tüketmeye çalışın.

Hareket 10. Günlük hayatınıza en az 10 dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktivite ekleyin. Elbette çoğunlukla önerilen 30 dakika veya daha fazladır ancak 10 dakika bile fark yaratacaktır. Örneğin haftada yalnızca 60 ila 90 dakika fiziksel aktivite kalp hastalıkları riskinizi yarı yarıya azaltabilir. Bu oldukça küçük bir sorumluluk alarak büyük kazanç sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Ekleyeceğiniz fiziksel aktivitenin çok karmaşık olmasına gerek yok; merdivenleri kullanın, yürüyüşe çıkın, sadece bir şekilde harekete geçin. Daha aktif olmaya başladıkça günlük toplam aktivitenizi de arttırmaya çalışabilirsiniz.

Uyku 8. Kaliteli uyku kalp sağlığınız için iyidir. İyi bir uyku için zaman ayırmak zor olabilir ama önemlidir. İki hafta boyunca her gece 8 saat iyi, kaliteli uyumaya çalışın. Evet, her kişinin uyku ihtiyacı biraz farklıdır ama 8 saat iyi bir hedeftir.

Tüm bu ipuçları (Yemek 5, Hareket 10, Uyku 8), daha yerleşik bir kalp sağlığı planına geçmeden önce iki hafta boyunca denemeniz için tasarlanmıştır. Fakat bu hızlı başlangıcı uzun dönem devam ettirmenin de sakıncası yoktur. Kardiyoloji derneklerinin ve diğer oluşumların önerdiği farklı saygın diyet ve egzersiz planlarını da deneyebilirsiniz. Önemli olan bir yerden başlamak ve devam etmektir.

Sağlıkveyaşam

11 Nisan 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.