Yaşam kalitesi ne demektir? Parkinson hastalığında yaşam kalitesi nasıl etkilenir?

Yaşam kalitesi kişinin, kendi yaşamını nasıl algıladığı, kendi yaşamı hakkında ne hissettiği demektir. Sağlıkta yaşam kalitesi kişinin, Parkinson hastalığı ve yapılan tedaviler açısından hem fiziksel, hem psikolojik hem de sosyal olarak kendini iyi hissetmesi ya da kendi hissettikleri olarak düşünebiliriz. Parkinson hastalığı uzun süren bir hastalıktır. Tanı konduktan sonra ömür boyu devam ediyor. Bu nedenle doğal olarak hem hastanın hem de hastaya bakım veren hasta yakınlarının, yaşam kalitesini etkileyen ya da olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Yaşam kalitesini bozan ya da etkileyen faktörler, hastadan hastaya göre değişiyor ama genel olarak baktığımızda hastalığın şiddeti arttıkça yani hastalık şiddetlendikçe, hastalığın süresi uzadıkça düşmeler ve yürüme bozukluğu ortaya çıktıkça, motor komplikasyonları ortaya çıktıkça yaşam kalitesi daha fazla etkileniyor. Yani daha fazla bozuluyor. Bunun dışında bazı hastalarda ilaçlarının yan etkileri, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bunların dışında hastalığın non-motor bulguları dediğimiz moral bozukluğu, depresyon, uyku sorunları, uykusuzluk, idrar sorunları, sık idrara gitmek, kabızlık, unutkanlık ve ağrılar gibi bir takım yakınmalar da non-motor bulgular da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Bizim tedavideki ana amacımız, yaşam kalitesini düzeltmek, hastaların mümkün olduğunca uzun süre bağımsız bir şekilde günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilmelerini sağlamaktır.

Yorumlar

  • biial duman 15 Temmuz 2018

    17 yıllık parkainson hastasıyım temmuz 2018 yılında 10 günü dıişakpı y beyzıt hastansesi parkinson kıliniginde beyin pili taktırdım uzman dr sn bilge koçer takibinde ve pil açılldı hiçbir yararını görmedim aynı ilacı alıyorum aynı kapanma ve açılmayı yaşıyorum hiçbir gelişme olmadı neyapabilirim

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.