Yemek borusu kanseri vücudun hangi bölgelerine yayılabiliyor?

Genel olarak bütün kanserlerde 3 tür yayılım söz konusu. Bir tanesi direkt yayılım ya da lokal yayılım dediğimiz, tümörün geliştiği bölgede yayılımı. Yani yemek borusundan yemek borusu duvarını geçip etrafındaki yapılara yayılması. Başta soluk borusu, ana şah damarı ve ana topla damara baskı yapabiliyor. Dolayısıyla daha vücuda yayılmadan bile çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hatta ileri lokal yayılmış tümörleri çoğu zaman ameliyat etme şansını bulamıyoruz. Mesela mide kanserinde veya kalın bağırsak kanserinde bu o kadar önemli değil. Ama yemek borusunda, bahsettiğimiz şekilde soluk borusu ve ana toplardamara baskı yapması nedeniyle hastalar erken dönemde ameliyat şansını kaybedebiliyor.

İkinci yayılım şekli lenf bezlerine yayılımdır. Bu yemek borusundaki tümörün yerine göre değişiklik gösteriyor. Eğer üst kısımlarda ise göğüs boşluğundaki lenf bezlerine yayılıyor veya köprücük kemiğinin üstündeki lenf bezlerine yayılabiliyor. Eğer tümör yemek borusunun alt kısmından gelişmişse, karnın üst kısmındaki lenf bezi bölgelerine yayılıyor. Uzak lenf bezlerine yayıldığı zaman ileri aşamaya geçmiş oluyor ve hasta maalesef ameliyat şansını kaybetmiş oluyor.

Hastanın yaşam süresini en çok etkileyen yayılım şekli ise kan yoluyla yayılım. Tümör hücresi kan damarına geçip vücutta dolaşıyor ve belirli organlara yerleşiyor. Bu duruma uzak yayılım veya uzak metastaz adını veriyoruz. Uzak yayılım olan hastalarda ne yazık ki bugünkü teknolojiyle hastalıktan kurtulma şansı olmuyor. Bu şekilde en çok yayıldığı yerler de yine tümörün yerleşim yerine göre değişiklik gösteriyor. Yemek borusunun alt kısmında yerleşen tümörler en çok karaciğere yayılıyor. Üst kısma yerleşen tümörlerde ise akciğer yayılımı daha ön planda olabiliyor.

Genel olarak özetlemek gerekirse yemek borusu kanserleri öncelikle en fazla karaciğere, daha sonra akciğere yayılıyor diyebiliriz. Kemik ve beyin gibi diğer organlara yayılım ise daha az gördüğümüz yayılım şekilleri.

Yorumlar

  • Mehmet gül 25 Haziran 2018

    Merhabalar endoskopi sonucunda yemek borusunda mantar var dediler ilaç verip gönderdiler fakat ilaçların faydasını görmedim neyapabilirim Allah rızası için cevap bekliyorum

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.