Yeni doğan bebekler ve uyku: Bebeğimi beslemek için uyandırmalı mıyım?

Yeni doğan bebekler ve uyku-- Bir Mayo Clinic uzmanı, uyuyan bebeğin ne zaman beslemek için uyandırılması gerektiğini açıklıyor.

Yeni doğan bebeğinizi beslenme için uykudan uyandırıp uyandırmama kararı bebeğin yaşına, ağırlığına ve genel sağlığına bağlıdır.

Yeni doğan bebeklerin çoğu, doğumdan sonraki ilk bir kaç gün kilo kaybeder. Bebeğiniz bu kaybettiği kiloyu tekrar alana dek; çoğunlukla doğumu takip eden ilk 1-2 hafta boyunca, sık sık beslemeniz önemlidir. Özellikle bebeğiniz 4 saat veya daha uzun süre aralıksız uyuyorsa, arada sırada bebeğinizi beslemek için uyandırmanız gerekebilir. Kilo alımı düzene girdiğinde ve bebeğiniz doğum ağırlığı eşiğini geçtiğinde, beslemek için bebeğinizin uyanmasını beklemenizde genellikle sakınca yoktur.

Yeni doğan bebeklerin çoğu günde 8 ila 12 kez beslenmeye ihtiyaç duyar; yani her 2 ila 3 saatte bir. Uyuyan bebeği uyandırmak kötü bir fikir gibi gözükse de, ilk dönemde sık sık beslenmesi birkaç nedenden dolayı önemlidir:

  • Ağlamak, açlığın geç belirtisidir. Bebeğinizi erken beslerseniz, çılgına dönmüş bir bebeği yatıştırmak zorunda kalma olasılığınız azalır. Kıpırdanma, huzursuzlanma, emme mimikleri ve dudak hareketleri gibi açlığın erken belirtilerine dikkat edin.
  • Sık besleme erken emzirmeyi destekler. Eğer emziriyorsanız, sıklıkla besleme yeterli süt salgılamanıza yardımcı olur.

Prematür bebeklerin çoğunlukla özel beslenme ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Eğer bebeğiniz prematür doğduysa veya bebeğinizin beslenme düzeni veya kilo alımı ile ilgili endişeleriniz varsa, özgül öneriler için doktorunuza danışın.

Sağlıkveyaşam

13 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.