​Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yenidoğan bebeklerin yıkanması genellikle önerilmez,bebeklerin yıkanması ile bebek göbek bağı kesildiği ve bebek kordunu hemen düşmediği için mikrop kapma riski oldukça fazladır.Bebeği temizlemek gerekirse ıslak ve temiz bir bezle silinmesi önerilmektedir.Eğer yıkayacaksanız da yıkama sonrası kordonu antiseptikle temizlemek oldukça önemlidir.

Doğum gerçekleşip, bebeğin göbeği kesildikten sonra bebek hemşiresi bebeğinizi alır ve hijyenik bir bez yardımı ile bebeğinizi siler bir battaniyeye sararak bebek odasına götürür. Bebek odasında bebeğinizin bakımları yapılır. Bebeğinizin bakımı yapılırken yine bebeğiniz yıkanmaz, burada gerekli olan aspire işlemleri yapıldıktan sonra yine vücudu temiz bir bezle silinir ve sizden istenen kıyafetleri giydirilerek bebeğiniz annenin kalacağı servis odasına getirilir.

Yeni doğan bebeğin yıkanması için göbeğinin düşmesi beklenmelidir. Yeni doğan bebeğin yıkanmasında acele edilmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebeple bebeğinizi yıkamak için acele etmemelisiniz. Bebeğin göbeği düşmeden yıkanması durumunda göbekle ilgili enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bebeğin göbeği düştükten sonra vücudu tamamen suda olacak şekilde yıkamalısınız. Baş kısmına dikkat etmelisiniz. Kulaklarına su kaçmaması için kulakları kapatılmalıdır. Kulağına su kaçması durumunda kulak ağrısı ile karşı karşıya kalmanız mümkün olmaktadır. Bebeğinizi yıkarken o küçük vücudunu ürkütmeden yıkamanız gerekmektedir. Bebeğinizin ağlaması sizi korkutmamalıdır. Bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığı 37 dereceyi geçmemelidir. Dirseğinizin dayanacağı derecede suyu ayarlamanız da yeterli olacaktır. Göz yakmayan bebek şampuanları ile hem vücudunu hem de bebeğinizin başını yıkayabilirsiniz. Bebek süngerleri bebeğinizin vücudunu yıkarken rahatlıkla kullanabileceğiniz, bebek cildine zarar vermeyen ürünlerdir.

Yeni doğan bebeğinizin bakımı konusunda hamilelik sürecinde çevrenizden, okuduğunuz internet sitelerinden yardım almanız sayesinde, bebeğinizi kucağınıza aldığınız an itibari ile korkuya ve paniğe gerek kalmayacaktır. Bebeğinizi emzirme konusunda dikkatli davranmalısınız. İlk zamanlarda bebeğinizin sık sık emzirilmesi hususuna dikkat çekilmiştir. Sık sık emzirmeniz bebeğinizin kan şeker seviyesinin düşmesine engel olacak ve karnı doyacaktır. Ayrıca bebeğinizin sarılık riskini bu sayede sıfıra indirebileceksiniz. Bebeğinizin bez değişimi hususunda dikkatli olmalısınız, maksimum iki üç saatte bir bezinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin bezini uzun süre değiştirmemeniz halinde pişiklere yol açabileceğini unutmamalısınız. Bebeğinizi emzirdikten sonra muhakkak gazını çıkarmalısınız ki bebeğiniz kaliteli bir uyku uyuyabilsin. Bebeğinizi sıkan kıyafetler giydirmemelisiniz. Vücudu daha rahat olursa, bebeğiniz de rahat bir uyku uyuyabilecektir.

Bebeğin Yıkanması Esnasında Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Bebeğinizin yıkanması esnasında ortaya çıkabilecek sorunların başında bebeğinizin sudan korkması neticesinde sürekli ağlaması gelmektedir. Ağladığı zaman siz de dolayısı ile panik yapabilirsiniz. Bu durumda da bebeğinizin kulaklarına su kaçabilir. Su kaçması bebeğinizin kulaklarında ağrı ve akıntılara yol açabilir. Bu da huysuzca geçirebilecekleri bir geceye sebebiyet verecektir. Bebeğinizi doğru bir yöntemle tutamaz iseniz bir yerini incitmeniz muhtemel olacaktır. Bu sebeple bebeğinizi ilk zamanlarda tek başına yıkamanız önerilmez. Yıkarken yanınızda birinin daha bulunması bebeğinizi eşiniz tutup, sizin yıkamanız daha doğru olacaktır. Bu sayede hem bebeğiniz rahat bir duş alacak, hem de siz bebeğiniz zarar görmeden yıkamış olacaksınız.

Sağlıkveyaşam

31 Ocak 2018

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.