Yüksek tansiyon ve cinsellik : Zorlukların üstesinden gelin

Yüksek tansiyon cinsel hayatı etkileyebilir. Olası sorunları ve çözümlerini değerlendirin.

Yüksek tansiyonunun genellikle belirgin bir işareti veya belirtisi bulunmamaktadır. Fakat cinsel hayatınız üzerindeki etkisi apaçık olabilmektedir. Cinsel aktivite sağlığınınz için kalp krizi gibi bir tehdit olmasına rağmen, yüksek tansiyon cinsellik ile genel memnuniyetinizi etkileyebilmektedir.

Erkeklerde yüksek tansiyon ve cinsel problemler arasındaki bağlantı kanıtlanmıştır. Cinsel memnuniyeti düşen kadınlar için, yüksek tansiyonunun bir tehdit olabileceği henüz kanıtlanmamıştır.

Erkekler için zorluklar

Zamanla, yüksek tansiyon kan damarlarınıza zarar vermektedir ve damarların sertleşmesine ve daralmasına (aterozkloroz) neden olmaktadır, bu durumda kan akışını kısıtlamaktadır. Bu penise giden kan akışının daha az olması anlamına gelmektedir. Bazı erkekler için, düşen kan akışı gerekli olan ereksiyona ulaşmayı daha zor hale getirmektedir. Genellikle bu durum ereksiyon olamama olarak nitelendirilmektedir. Bu problem oldukça yaygındır.

Ereksiyon olamama bozukluğunun tek bölümü bile anksiyeteye neden olabilmektedir. Yeniden olabilecek olan korkular erkeklerde cinselliği engeller ve seks partneri ile olan ilişkiyide etkilemektedir.

Ayrıca yüksek tansiyon boşalmayı engellemektedir ve cinsel arzuları da azaltmaktadır. Bazen benzer etkileri olan yüksek tansiyonun tedavisi için ilaçlar kullanılmaktadır.

Kadınlar için zorluklar

Kadınlarda yüksek tansiyonun cinsel problemler üzerinde olan etkileri tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Ancak yüksek tansiyonun kadınların cinsel yaşamını etkilemesi muhtemeldir.

Yüksek tansiyon vajinaya giden kan akışını azaltmaktadır. Bazı kadınlarda, bu uyarılma veya cinsel arzuların düşmesine, vajinal kuruluğa veya orgazma ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Uyarılmayı ve nemlendirmeyi sağlamak yardımcı olabilmektedir. Erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda anksiyete ve ilişki konularına bağlı olarak cinsel işlev bozukluklarını yaşayabilmektedirler. Kadınlar eğer bu zorlukları yaşamışlarsa mutlaka doktorları ile görüşmelidirler.

Erkeklerde yüksek tansiyon ilaçlarının yan etkileri : Cinsel problemler

Yüksek tansiyon ilaçlarında yan etki olarak cinsel bozukluğa neden olan ilaçlar :

 • Diüretikler. Diüretikler penise giden güçlü kan akışını azaltabilmektedir, bu da ereksiyona ulaşmayı zorlaştırmaktadır. Bunlar ayrıca vücutta seks hormonu testosteron için gerekli olan çinkoyu da azaltmaktadır.
 • Beta blokörler. Bu ilaçlar ereksiyonu sağlayan sinir sistemi tapkimesini etkileyebilmektedir. Beta blokörler penisin içerisinde olan ereksiyona neden olan damarların genişlemesini zor hale getirmektedir.

Bu ilaçlardan olan yan etkilerin risklerinin azaltılması için (cinsel problemler dahil), ilaçları reçete de belirtildiği gibi alınız. Halen yan etkiler varsa, daha az yan etkileri olan diğer olası ilaçlar için doktorunuz ile iletişime geçin.

Daha az cinsel yan etkilere neden olan ilaçlar

Cinsel yan etkiler kalıcı olursa, doktorunuzla diğer ilaç seçenekleri ile ilgili bağlantıya geçin. Bazı yüksek tansiyon ilaçları cinsellik konusunda daha az yan etki yaratmaktadır, bunlar şunlardır :

 • Anjiyotensin - dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE)
 • Kalsiyum kanal blökerleri
 • Anjiyotensin II reseptör blökerleri
 • Alfa blökerler

Doktorunuzun sizin için daha uygun ilaçları seçebilmesi için, doktorunuza mevcut olarak aldığınız herbal takviyeler ve reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere diğer ilaçlar ile ilgili danışın. Bazen özel olarak kombine edilmiş ilaçlar veya takviyeler cinsel problemlere neden olabilmektedir.

Eğer doktorunuz onay verirse, cinsel hayatınızın gelişip gelişmediğini görmek için yüksek tansiyon ilacınızı geçici bir süre almayı durdurabilirsiniz. Kan basıncınızın güvenli aralık içerisinde kaldığından emin olmak için, cinsel zorluklara yol açabilen kan basıncını düşüren ilaçları almıyorken sık sık kan basıncı okumalarına ihtiyacınız olabilmektedir. Bazen bu okumalar ev kan basıncı izleme cihazları ile de yapılabilmektedir.

Ereksiyon olamama ilaçları ve yüksek tansiyon

Erkekler erksiyon olamama ile ilgili ilaçları düşünüyorsa öncelikle doktorlarına bu konu ile ilgili danışmalıdırlar. Bu ilaçların yüksek tansiyon ilaçları ile birlikte kullanımları genellikle güvenlidir.

Bu ilaçları nitrat ile birlikte almak, kan basıncında tahlikeli bir düşüşe neden olabilmektedir. (göğüs ağrısı için düzenli olarak almak veya acil bir ayarlama için almak)

Doktorunuza karşı dürüst olun

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, genellikle cinsel memnuniyette herhangi bir kayıp yaşamazsınız. Doktorunuzla konuşmaya konuşarak başlayın. Doktorunuz sizinle ilgili ne kadar çok şey bilirse, kan basıncınızı o kadar iyi bir şekilde tedavi edebilir ve tatmin edici bir cinsel hayatınız olmasına yardımcı olabilir. Doktorunuza soracağınız soruları hazırlayın ve sorun :

 • Ne ilaçları alıyorsunuz?
 • Seks partnerinizle olan ilişkileriniz yakın zamanda değişti mi?
 • Kendinizi depresyonda hissettiniz mi?
 • Stres seviyeniz normalden daha mı çok?

Genel sağlığınızı güçlendirin

Sağlıklı seçimler yaparak, kan basıncınızı düşürebilirsiniz ve potansiyel olarak cinsel hayatınızı güçlendirebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzındaki seçenekler aşağıda belirtilmektedir :

 • Sigara kullanmamak veya tütün ürünleri kullanmamak
 • Sağlıklı besinler tüketmek
 • Diyetlerinizde kullandığınız tuz miktarını azaltmak
 • Fazla kilolardan kurtulmak
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak

Tabi ki, daha ince bir vücut kendinize güveninizi yerine getirir ve daha çekici olmanızı sağlayacaktır, bu da cinsel hayatınızı gelişmesini sağlayacaktır.

Cinsellikte tatmin için sahneyi ayarlayın

Cinsel tepkileriniz seksin olacağı yerdeki ayarlamalar ve partnerinizin duyguları ile birlikte değişiklikler gösterebilmektedir. Cinsel memnuniyetin cesaretlendirilmesi için, sekse siz ve partneriniz kendini rahat hissettiği zaman başlayın. Fiziksel olarak yakın olabilmek için masaj veya küvette sıcak duş gibi çeşitli yollar araştırın. Birbirinizle zevk aldığınız cinsel aktivite tiplerini paylaşınız. Cinsel memnuniyete ulaşmanın en iyi yolunu açık iletişimde bulabilirsiniz.

Sağlıkveyaşam

16 Nisan 2014

Yorumlar

 • ruhat 13 Ağustos 2016

  nasıl yani ?

 • Dinç mermerci 09 Temmuz 2016

  2 senedir yüksek tansiyon hapi almaktayim hapın ismi 2 senedir cinselligim düştü eşimle problem başladı yyas 60 seksi seviyorum etken ilaç alacağım korkuyorum dokyoruma anlatmaya cekiniyorum bu durum psikolojimi bozdu lutfen eski dutuma gelmesede ayd bir olsun yardimci olunuz bekliyorum tdkler

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.