Yumurtlama Dönemi: Tarihi Hesaplama

Yumurtlama dönemi tarihini hesaplayın doğum zamanını bilin.

Hamile kalmaya karar verdiyseniz yumurtlama döneminin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemine yakın zamanda cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını oldukça artırmaktadır. Eğer adet döngünüz düzenliyse adet kanamanız başlamadan 14 gün öncesinde yumurtlama döneminiz başlamış demektir. Yumurtlama döneminizi pratik olarak bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Yani Adet döngüsü 28 gün süren bir kadının yumurtlama dönemi 14. Gününe denk gelmektedir. Bu tarihten yaklaşık 3 ya da 4 gün önce başlayarak 2 gün aralıklarla cinsel ilişkiye girdiğinizde hamilelik şansınız artacaktır. Bu dönemde her gün ilişkiye girmek hamilelik şansını artırmamaktadır. Çünkü her gün ilişkiye girmek sperm sayısını ve kalitesini azaltmaktadır. Bu yüzden iki günde bir ilişkiye girmek daha büyük olasılıkla hamile kalmanızı sağlayacaktır

. Bunun dışında her kadın 28 günde bir adet döngüsü geçirmez bu döngü her kadında farklılık gösterebilir. Eğer adet döngüsü 30 gün sürüyorsa yumurtlama dönemi 16. Güne denk gelmektedir ya da 35 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama dönemi 21. Gün olmaktadır. Bu şekilde hesaplama yaparak yumurtlama döneminizi kolayca bulabilirsiniz.

Adet düzensizliği görülen kadınlarda yumurtlama dönemini hesaplamak zordur. Adet kanaması görülmeden 14 gün önce her zaman yumurtlama görülmektedir. Adet döneminiz bittikten sonra bir sonraki adetinize göre hesaplama yapmak daha doğru ve sağlıklıdır. Bu şekilde bir hesaplamayla hamilelik şansınızı daha da artırmış olursunuz.

Sağlıkveyaşam

07 Ağustos 2016

Yorumlar

  • mekiye 17 Aralık 2017

    On günde bir adete giriyorum bunun sebebi nedir?

  • Sude Yan 03 Mart 2017

    yumurtama döneminde cinsel ilişki olur mu?

Yorum yapmak için lütfen isminizi giriniz.